Senaste nytt Forums Gun Flame?

  • anonym-anvandare

    Medlem
    29 december, 2003 vid 16:33

    Flame är en kort freestylebräda med ganska så mycket volym. Jag kan dra rigg på den (lite tricky men dock..) och jag väger stadiga 87kg! Innan seglade jag en Twintip med -01. Vad som förändrats med flamen är att jag sätter slagen klockrent (trots att brädan är 20cm kortare!) och kan ge m ig ut med 7.5 dagar då jag inte kan vara säker på att kunna vattenstarta. Man får liksom lite mer utrymme för att göra småfel.. Flamen är väldigt lättsvängd och funkar faktiskt att rida vågor med.. tills det tutar i och man byter till vågbräda såklart!
    Ganska lätt och kul att segla, men kanske inte snabbast upp i planing pga den korta planingsytan..

    Skall man då köpa en gunboard?
    Jag tycker lätt att man skall göra det! Är skitnöjd med brädan och funderar skarpt på en gun vågis!

Logga in för att svara.

Installera Surfzone som app?
PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

Surfzones app (PWA) har installerats.

Push notification permission blocked in browser settings. Reset the notification settings for website/PWA