Senaste nytt Forums Övriga Surfbussen Info om RME och annan Biodiesel.

  • mtomas

    Medlem
    1 juni, 2005 vid 09:20

    Har fiskat lite angående RME i en gammal diesel.

    RME löser upp naturgummi, så det är lite kinkigt vilka slangar och packningar man har men i övrigt kan man köra RME i vilken diesel som helst.

    10% kan man pyttsa i utan att byta slangar och packningar. Inte mycket, men alltid något. På det sättet påverkar en törstig bil/surfbuss växthuseffekten ungefär som normalbilen.

    Med 10 % RME i dieseln tar det mycket lång tid innan slangar och packningar tar skada.

    Skulle vara trevligt att byta ut slangar och packningar så att man kunde köra RME fullt ut!

    /Tomas

  • anonym-anvandare

    Medlem
    1 juni, 2005 vid 13:01

    Det stämmer. Kikar man djupare hittar man dock att man i princip aldrig har använt naturgummi eller neoprengummi till bränsleslangar för deras olämplighet även till fossilbränsle. Det finns många som kört länge på 100% biodiesel uta att byta några slangar och det har funkat utmärkt. Vill man vara safe så är Lundgrens (031-84 03 90160) slang ett bra alternativ. Har stoppat i den i Pajeron som ändå behövde nya slangar. 30/50% RME blandning kan man nog rätt lugnt köra utan att behöva oroa sig nämnvärt för att behöva byta några slangar. Så gjorde iaf jag. Hursomhelst, kika på forumen, där finns det folk med mycket erfarenhet utav detta.

    Petter

Logga in för att svara.

Installera Surfzone som app?
PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

Surfzones app (PWA) har installerats.

Push notification permission blocked in browser settings. Reset the notification settings for website/PWA