Senaste nytt Forums Vindsurfing Konfen Vindsurfing laga bräda?

  • laga bräda?

    Publicerad av _alexander på 26 augusti, 2004 vid 17:17

    hej har fått ett rejält kastfall med min twintip så nosen har spruckit lite och frågan är vilket material jag ska använda?
    har läst att plastic padding och epoxy lim ska vara bra men har för tillfället bara flytande papp (gummispackel, funkar detta? confused.gif

    smurff svarade 20 år, 8 månader sedan 2 Medlemmar · 1 Svar
  • 1 Svar
  • smurff

    Medlem
    26 augusti, 2004 vid 22:50

    Om det bara e´en ytlig skada så slipa ner lite, maska med vanlig målar tejp och spackla upp det med tex Biltemas super epoxi (blir gråvit, två småburkar) eller marin epoxi (grå o ful men funkar bra) plastic padding, gelcoat filler/spackel går oxå ytligt. Om du tar upp glasfibern så att skumplasten syns använd då absolut inte plastic padding eller gelcoat produkter för de innehåller lösningsmedel som smälter skumplasten. Använd då endast epoxi-produkter fria från lösningsmedel.
    Området kan med fördel snyggas till med lite hobbyfärg efteråt (akrylfärg, sprayfärg)
    lycka till

Logga in för att svara.

Installera Surfzone som app?
PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

Surfzones app (PWA) har installerats.

Push notification permission blocked in browser settings. Reset the notification settings for website/PWA

Registrera dig

Använd ditt Facebook-/Googlekonto.

Eller e-post

[RM_Form id='2']

Välkommen

Ny diskussion i forum

Senaste nytt Forums Vindsurfing Konfen Vindsurfing laga bräda?

Du måste vara inloggad för att skapa nya diskussioner.