Senaste nytt Forums Kitesurfing Konfen Kitesurfing Lång o smal, vilken storlek på våtdräkt?

  • Lång o smal, vilken storlek på våtdräkt?

    Publicerad av anonym-anvandare på 18 juli, 2004 vid 08:08

    Tjo
    Jag har kanske inte den optimala kitesurfarkroppen, 190 lång väger 67kg, men jag är sugen som fan att ge mej ut på vattnet. Finns det våtdräkter som passar mej, i så fall vilken storlek då? Nån mer som är lång o smal som har passade dräkt, är nått märke bättre än nått annat?
    Tacksam för svar

    superman svarade 20 år, 9 månader sedan 4 Medlemmar · 3 Svar
  • 3 Svar
  • mrmille

    Medlem
    18 juli, 2004 vid 10:27

    ojoj, stackare. Själv är jag 180 och väger 65…
    Personligen brukar jag få gå på small. Du borde kolla på dräkter som är i storleken M eller MT.

  • pjoter

    Medlem
    18 juli, 2004 vid 10:38

    ligger själv i den klassen ungefär.. e 186 lång å har nu blivit en tjockis på hela 75kg. låg innan 65-70.
    tror det finns helt ok dräkter till oss fast man får leta lite om man inte vill ha en som veckar sig.
    det bästa du kan göra är ju att gå till nån butik och testa. En dräkt måste testas innan man köper den så den sitter bra. får man stora veck så blir det svinkallt!! å sitter den för tajt så blir den jobbig att ha på + att sömmar mm påfrestas onödigt mkt.

  • superman

    Medlem
    18 juli, 2004 vid 11:30

    Jag har en MT och är 192 och 80kg, är väl i precis att den inte är för liten… är en GUL dräkt om ni undrar smile.gif

Logga in för att svara.

Installera Surfzone som app?
PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

Surfzones app (PWA) har installerats.

Push notification permission blocked in browser settings. Reset the notification settings for website/PWA

Registrera dig

Använd ditt Facebook-/Googlekonto.

Eller e-post

[RM_Form id='2']

Välkommen

Ny diskussion i forum

Senaste nytt Forums Kitesurfing Konfen Kitesurfing Lång o smal, vilken storlek på våtdräkt?

Du måste vara inloggad för att skapa nya diskussioner.