Senaste nytt Forums Kitesurfing Konfen Kitesurfing rågelund, bra för nybörjare?

  • rågelund, bra för nybörjare?

    Publicerad av sanna på 20 augusti, 2004 vid 13:16

    har precis börjat kitea, och bor en minut från rågelund… har dock funderat på om det kanske är bättre att börja någon annanstans, typ björkäng, med tanke på att det brukar vara så förbaskat trångt på lilla gräsplätten vid rågelund. och sedan är det ju stenar och grejer lite här och var. något tips på bra ställe för nybörjare?
    / Sanna

    sanna svarade 20 år, 8 månader sedan 4 Medlemmar · 5 Svar
  • 5 Svar
  • nic

    Medlem
    20 augusti, 2004 vid 13:26

    Gamla rågge har blivit lite knött nuförtiden.
    Det är enklare om det blåser side onshore typ SSW på rågge än om det blåser rak onshore W eftersom folk tenderar att samlas i vattenbrynet.
    I början av karriären så brukar det vara skönt att ha side onshore så att det inte gör något om man inte håller höjd 100%. Det är kanske inte jätteofta man kan få bra sideonshore på rågelund, vid björkäng är det desto lättare. På NW är det perfekt.
    Tipset blir SSW rågerlund och vid NW (å kanske W å ren S) är björkäng bättre.
    Som sagt det blir mindre knött om vinden inte e rakt på.

    Lycka till,
    nic

  • honk

    Medlem
    20 augusti, 2004 vid 13:26

    Det kan vara bra att vara där det är folk för att det är lättare att få hjälp.

    Så länge du har koll på säkerhetssystem och håller dig en bit ute i vattnet så är rågelund ett bra ställe att börja på.. visst björkäng är bättre men inte lika nära.

    Sedan har du ju slidern i rågelund oxå ifall du är sugen på att göra feta slide-tricks.. det kan du ju inte i björkäng wink.gif

  • nic

    Medlem
    20 augusti, 2004 vid 13:27

    …glömde att slidern bara finns på rågge wink.gif

  • poon

    Medlem
    20 augusti, 2004 vid 13:31

    Apelviken eller Björkäng funkar skit bra..
    Har bara kört en gång i Rågelund det verkar
    vara lite folk där i veckorna så då funkar de säkert osså.
    Lycka till
    /P

  • sanna

    Medlem
    20 augusti, 2004 vid 13:39

    mm, med tanke på att jag kommer köra själv också, så kanske det är bra om det är någon där om jag skulle behöva lite hjälp. och jag bor ju så nära, så jag får väl bara kila ner och kolla om det är proppfullt, och strunta i det, eller dra till björkäng smile.gif tack tack.

Logga in för att svara.

Installera Surfzone som app?
PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

Surfzones app (PWA) har installerats.

Push notification permission blocked in browser settings. Reset the notification settings for website/PWA

Registrera dig

Använd ditt Facebook-/Googlekonto.

Eller e-post

[RM_Form id='2']

Välkommen

Ny diskussion i forum

Senaste nytt Forums Kitesurfing Konfen Kitesurfing rågelund, bra för nybörjare?

Du måste vara inloggad för att skapa nya diskussioner.