Senaste nytt Forums Vindsurfing Konfen Vindsurfing Surfställen runt Alicante & södra Spanien…

  • Surfställen runt Alicante & södra Spanien…

    Publicerad av karapp på 25 juni, 2003 vid 11:38

    Flickan har sommarstuga i Los Alcasares så sticker dit
    i höst… Det är innanhav där bara, så det är helt platt.
    Kanske tar bil ner så då får det bli lite utflykter, har
    ni några bra tipps på ställen i södra spanien?

    getwet svarade 22 år, 5 månader sedan 3 Medlemmar · 3 Svar
  • 3 Svar
  • anonym-anvandare

    Medlem
    25 juni, 2003 vid 12:00

    Tarifa skall väl rocka. Men jag vet inte mycket om det kolla upp det först.

  • anonym-anvandare

    Medlem
    25 juni, 2003 vid 14:33

    Har bott i Cádiz (Atlantkusten södra Spanien) – Tarifa är ganska ointressant (ok där blåser ofta men sen är det inte mer) – om du inte seglar kite. Precis öster om Tarifa finns Bolonía, halvhyggligt, men oftast platt. Ett ställe norr om Tarifa heter Caños de Meca har ett kalkstensrev och får vid Levante (ostliga varma tokvindar från Sahara) side off shore. Funkar sällan men är inte så himla lustigt egentligen. Det lite koola med platsen är att det ligger precis vid fyren Trafalgar där sjöslaget mellan engelska flottan ledd av Nelson en gång besegrade den spanska flottan för några hundra år sedan.

    I Cádiz finns vid infarten till europas troligen äldsta stad (no kidding) platsen ”Cortadura” – som blir grym side off shore, sjysst vinkel och 1.5-2 m rena vågor som bryter mot en milslång sandstrand (brytet är max 50 m).

    Norr om stan vet jag inte.

    Annars finns det tydligen (aldrig varit där) också halvhyggliga förhållanden öster om Málaga i Almería (kanske närmast dig).

    Nacho Rocha är en duktig seglare från Cádiz, sök på hans namn på webben eller läs tidningen Fuerza 7. Där står allt om segling i Spanien = vilket är lika med Andalusien och Las Islas (Canarias).

    Jag föreslår att du tar båten från Cádiz till Lasse Palmas. Då får du roligast.

    Annars är Andalusien packat med action: Mountain bike (Tarifa), klättring (Tarifa, Málaga), skidåkning till maj (Granada/Sierra Nevada), vågsurfing (Tarifa-Cádiz), Kite (paradis i Tarifa), underbar natur + flera städer av rang: Sevilla, Málaga, Cádiz.

    Buena suerte!

  • getwet

    Medlem
    25 juni, 2003 vid 15:05

    Förvisso korrekt att det inte finns så där jättemycket att göra i Tarifa förutom surf…..men det stämmer bara delvis, den som söker han hittar………Det är också mycket beroende på när man är där, kommer du lagom till en katolsk högtid så är det garanterat bra tryck både på vattnet och i stan wink.gif (mycket stud. som söker sig till byn)
    Men det viktigaste är ju ändå vinden, och den är outstanding i området just vid Tarifa. Att det sedan finns bättre vågställen runt om är helt riktigt men inte alls lika vindsäkra spots.

Logga in för att svara.

Installera Surfzone som app?
PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

Surfzones app (PWA) har installerats.

Push notification permission blocked in browser settings. Reset the notification settings for website/PWA