Senaste nytt › Forums › Vindsurfing › Konfen Vindsurfing › Var finns det bästa testcentret utomlands???
-
Var finns det bästa testcentret utomlands???
Publicerad av janne på 4 juli, 2001 vid 21:38Var finns det bästa testcentret utomlands???
På en turistort?tacksam för svar….
ha det gött//
Janne
anonym-anvandare svarade 23 år, 10 månader sedan 3 Medlemmar · 4 Svar -
4 Svar
-
Pro Center på Fuerteventura, nere i Sotavento, det enda jag varit på men väldigt bra.
I stort sett hela Np segelsoriment och f2 + jp brädor, och de har massor med prylar av senaste årsmodell. Pajjar ett segel tas det direkt bort så alla grejor är i kanonskick.Nackdelar: Bara tyskar. Det blåser alltid frånlandsvind, men de har full bevakning med räddningsbåt på stranden om olyckan är framme så det inger en viss trygghet.
Läs mer på: http://www.rene-egli.com/2001/home.htm
/Matte
-
Hej du!
Ja var nyligen på Garda Sjön, Norra Italien.
Där ligger väldigt många testcenter. I norra delen där de flesta surfarna hänger finns olika uthyrnings ställen som har typ ett brädmärke och ett segel märke per ställe däribland Fanatic, Mistral, RRD, Hifly, Neilpryde, North, Hot Sails mfl.På västra sidan finns ett ställe som hyr ut Jp, F2, Neil Pryde och Arrows. (http://www.windsurfmb.it/) Det fanns några till testcenter men ja kommer inte ihåg. Finns hemsidor till de flesta testcenterna och en del webkameror…kommer tyvärr inte på några adresser..
Ha det fint.
-
I Cabarete på Dominikanska är det grymt bra. Det finns ett tio tal surfcenter i viken, prylarna är i toppskick och av senaste modell. Jag har inte varit där på sommaren, men på vintern efter regnperioden så kommer den sköna passad vinden vid 2 tiden varje dag, typ 5.0-5,5. Utanför viken är ett rev där det inte är ovanligt med masthöga vågor och innanför är platt vatten. Perfekt för alla. Tilläggas kan att med en vattentemp. på 27 grader så är det riktigt nice.
Rip on!!!!
Logga in för att svara.