Senaste nytt Forums Vindsurfing Konfen Vindsurfing F2 discovery 170

  • F2 discovery 170

    Publicerad av remote på 30 juli, 2008 vid 08:24

    Hej, jag har en F2 discovery 2005 eller 2004. Den har en mellanfena istället för centerbord. Oftast så kör jag utan fenan i mitten och med den större där bak.

    Någon som haft samma bräda som kört med en ännu större freeride fena bak och med centerfenan kvar?

    rillestark svarade 17 år, 6 månader sedan 2 Medlemmar · 2 Svar
  • 2 Svar
  • remote

    Medlem
    30 juli, 2008 vid 09:21

    Är också nyfiken på varför så här pass stora brädor, nästan 3 meter lång och 80cm bred kanske, har en så pass liten fena?

  • rillestark

    Medlem
    30 juli, 2008 vid 12:23

    Jag tror att orsaken är att nybörjare ska ha lätt att lära sig svänga, samt att det ska funka på de grunda vatten som man ofta är på i början. En stor fena gör ju brädan trögsvängd.
    När man passerat nybörjare, så bör man ju köpa ett antal fenor så man kan täcka olika vindar & segel.

    Frid,

    /Richard

Logga in för att svara.

PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

Installera Surfzone som app?

Surfzones app (PWA) har installerats.

Push notification permission blocked in browser settings. Reset the notification settings for website/PWA