Senaste nytt Forums Vindsurfing Konfen Vindsurfing Reparera JP freestyle pro edition

  • Reparera JP freestyle pro edition

    Publicerad av JP Pro på 11 juli, 2012 vid 08:41

    Hej

    jag har en JP freestyle pro edition från 2007 som blivit utsatt för en del omild behandling.

    På bild ETT och TVÅ är det en resp. två avlånga sprickor på ett par centimeter. När jag trycker på sprickorna bågnar det ett par millimeter, men det verkar inte som att det kommit in vatten ännu (har provat suga). Alltså troligtvis inre skador orsakade av mast. Båda sprickorna är i höjd med mastfoten. Bild TRE (dålig skärpa) är det nån typ av väv som sticker upp på bakkanten.

    Eftersom det är en pro edition, har jag förstått att skalet är nån typ av kevlar eller kolfiber. I övrigt är brädan helt ok på alla sätt, så tycker det vore värt att försöka reparera detta.

    Skulle det vara svårt att reparera detta på egen hand, någon som kan ge mig några tips och vägledning?

    Tack på förhand!

    (Har letat i tidigare trådar etc. utan att bli mycket klokare)

    svenne svarade 13 år, 5 månader sedan 1 Medlem · 5 Svar
  • 5 Svar
  • svenne

    Medlem
    11 juli, 2012 vid 09:05

    Det gula i väven är aramidfiber (Kevlar), det fransar sig när du slipar i det och ju mer du slipar desto mer kolfiber slipar du bort – och mer aramid fransas upp…
    Det enda sättet reparera en aramidväv är att laminera över den. Om jag vore dig skulle jag bespara mig jobbet att slipa ner eftersom det skapar mer problem på just en aramidväv. Slipa ENDAST av halkskydd och färg, sen lägger du en tunn väv ovanpå som du sen kan lacka över för att få det snyggt. Om det är mjukt där det är sprickor så använder du spruta och kanyl, trycker kanylen genom sprickan och pressar in epoxi under skadan (jag har kanyl och spruta om du behöver).

    Skadan på aktern, slipa lätt och lägg på en fiberlapp ovanpå. Lev med att det blir en liten kant, så slipper du mycket slipa.

  • JP Pro

    Gäst
    11 juli, 2012 vid 14:22

    Tack för svar. Ja, den är något mjuk så nån typ av fyllnad är troligtvis nödvändig.

    Går det att få en slät yta av väv och epoxi, eller behövs nån typ av spackel också, isf vilken sort? Är epoxi och epoxispackel olika saker?

    Vilken typ av fiberväv? Bör det vara kevlar på kevlar eller går det med t.ex. glasfiberväv? Ungefär hur mycket skulle materialet gå på totalt?

    Ursäkta min okunskap och tack än en gång.:wink:

    (Kevlar är väl ett rätt segt material, så det känns inte som att det är den som spruckit, snarare nåt under kevlaret i vilket fall)

  • svenne

    Medlem
    11 juli, 2012 vid 14:44

    Kör med vanlig glasväv, du kommer ändå ha på för mycket. 😉
    Typ 110-160 gram, lägg två lager så kan du slipa slätt utan gå genom.

  • JP Pro

    Gäst
    13 juli, 2012 vid 08:33

    Ok tusen tack! Glasfiberväv och epoxi för laminat borde finnas i affären.

    Epoxisprutan med kanyl, var kan man köpa såna? (Obs bor i Göteborg)

    Om min lagning blir bra lägger jag upp en bild senare.

  • svenne

    Medlem
    13 juli, 2012 vid 11:43

    Finns på boardcorner.se.

Logga in för att svara.

Installera Surfzone som app?
PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

Surfzones app (PWA) har installerats.

Push notification permission blocked in browser settings. Reset the notification settings for website/PWA