Senaste nytt › Forums › Kitesurfing › Konfen Kitesurfing › Eget Chicken bone
-
Eget Chicken bone
Publicerad av start på 23 maj, 2006 vid 21:47Jag köpte en drake utan chicken bone i loopen. Kan man sätta dit ett löst då eller behöver man köpa en helt ny chicken loop? Eller finns det någon annan bra lösning? Om inte, är det någon dom säljer en loop till en slingshot 03? Tacksam för svar!
jonaish svarade 18 år, 8 månader sedan 8 Medlemmar · 8 Svar -
8 Svar
-
köp en bit vanlig slang o limma/sy/mecka fast
funkar braLock-in tube brukar det heta också 😀
-
Kom och hämta en av våra lösa “dick” som du sätter på spreaderbaren, funkar för alla loopar. Finns i sollentuna. /Jens 073-141 19 10
-
köp en slang och ett snöre. knyt ihop snöret, dra igenom så att knuten fastnar. då har du en ögla som sticker ut genom slangen. Klart! fäst den som du fäster linorna i kiten (runt spreader baren) (tror armerad slang funkar bäst då den är lite styvare, och vi gillar ju styva saker, ha ha ha!)
-
Start wrote:Jag köpte en drake utan chicken bone i loopen. Kan man sätta dit ett löst då eller behöver man köpa en helt ny chicken loop? Eller finns det någon annan bra lösning? Om inte, är det någon dom säljer en loop till en slingshot 03? Tacksam för svar!
Grov bensin slang(transparant) tejpa fast(eltejp) på ena sidan i ovankant.
Funkar bättre än många org då den är helt ur vägen om du inte vill använda den.
/Peter
Logga in för att svara.