Senaste nytt Forums Vindsurfing Konfen Vindsurfing Ljus i Årsta

  • Ljus i Årsta

    Publicerad av anonym-anvandare på 19 oktober, 2001 vid 18:58

    Medan vi ändå pratar om belysning, var det inte nån som skrev om en strålkastare vid nån brygga i Årsta för ett tag sen? Skulle vara intressant för oss här i Stockholm.

    Väganvisningar?

    Surf on!
    Hanna

    anonym-anvandare svarade 24 år, 4 månader sedan 1 Medlem · 4 Svar
  • 4 Svar
  • anonym-anvandare

    Medlem
    20 oktober, 2001 vid 21:13

    Hej Hanna, vem du nu är? Har bara sett en surftjej i Stockholm under åren och det i Fituna, är det du?. Strålkastare hittar du vid Askfatshamnen på Dalarö där har du, ljus från strålkastaren på bryggan på ena bogen och ofta ljus från en nedgående sol på den andra, sena kvällar.

    Ha det!

  • anonym-anvandare

    Medlem
    21 oktober, 2001 vid 16:55

    Tag Nynäsvägen till Dalarö avfarten (Haninge) efter ca 5 km tag vägen mot Årsta förbi golfbanorna den lilla stranden ligger nere vid Bryggan där Utö båten
    avgår . tyvärr kostar parkeringen 25 :-
    Lycka till
    Per

  • anonym-anvandare

    Medlem
    21 oktober, 2001 vid 20:52

    Tack.
    Hur stor yta går det att surfa på och hur mkt belysning finns? Värt att ta sig ut?

    Surf on!
    Hanna

  • anonym-anvandare

    Medlem
    22 oktober, 2001 vid 17:56

    I Årsta seglar du på Hårsfjärden vilket e som Stora värtan men
    lampan lyser ju inte upp en hel fjärd som du nog gissat, vi snackar inte
    söderstadions belysning direkt.
    Belysningen är till för Utö båtens passagerare men förlänger surfen
    för oss samt att det är skönt att rigga av med belysning.
    Har själv fått ryggskott så denna höst blev avhuggen .
    Surf on !
    Per

Logga in för att svara.

Installera Surfzone som app?
PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

Surfzones app (PWA) har installerats.

Push notification permission blocked in browser settings. Reset the notification settings for website/PWA