Senaste nytt Forums Vindsurfing Konfen Vindsurfing Skojare härjar på Köp och Sälj Svara på: Skojare härjar på Köp och Sälj

  • raggarn

    raggarn

    Medlem
    24 januari, 2019 vid 15:04

    Vet inte riktigt var jag skall skriva detta så någon moderator får gärna sprida det vidare.

    Jag hatar att säga det men jag lät mig luras en kort stund av en skojare som lär ha gjort fler försök här på Surfzone.

    Har du annons och får mail från en Engelsman som vill köpa en present till sin son i Frankrike, säg bara nej!

    Jag sa ja men att jag ville ha betalt innan jag skickar varorna. Kunden lovar dyrt och heligt att det är ok och han bokar själv frakten. Efter ett dygn kommer ett mail från banken (Citi Bank) att de har en utbetalning till dig men du måste betala Frakten som nu också finns med i summan för utbetalningen som en säkerhet för kunden innan de släpper pengarna.

    Det här mailet kommer inte från Banken! Betala inte. När jag pratade med Citi Bank meddelade de att det var fler “surfare” som ringt in och undrat!

    Jag har polisanmält det hela så jag hoppas han försvinner från vårt forum.

    Med vänlig hälsning

    Mattias

    fick oxå mail från denne när jag skulle sälja….gick rakt ned i papperskorgen….!!!
    hoppas att ingen har blivit drabbad och förlorat pengar…..
    j-vla skojare ….bra att du varnar

Installera Surfzone som app?
PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

PNFPB Install PWA using share icon

Installera Surfzone appen genom att använda funktionen "Lägg till på hemskärmen" i Webbläsaren. På din iPhone/iPad, klicka på "dela" ikonen i webbläsaren och välj "Lägg till på hemskärmen".

Surfzones app (PWA) har installerats.

Push notification permission blocked in browser settings. Reset the notification settings for website/PWA